Pianka PUR
Poliuretan jest materiałem znanym i powszechnie używanym np. przy produkcji krzeseł, samochodów, łóżek, lodówek. Oczywiście jest wiele odmian tego materiału i w zależności od zastosowania może przybierać formy od bardzo elastycznych po bardzo sztywne i twarde.
Pierwsze instalacje sztywnej natryskowej piany poliuretanowej sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku i od tego czasu ten rodzaj izolacji okazał się najlepszym oraz najtrwalszym sposobem na docieplenia.
Piana poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia dwóch składników jakimi są poliol (żywica) i izocyjanian (utwardzacz). Połączone komponenty, pod wpływem ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym, tworzą pianę poliuretanową zwaną również pianą PUR. Piana jest aplikowana na izolowane elementy i tworzy powłokę izolującą. W momencie zmieszania składników następuje gwałtowny przyrost objętości powstającej powłoki, efektem czego jest idealne wypełnienie wszystkich wolnych i niedostępnych przestrzeni. Pianę PUR można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów budowlanych.
Oferowana przez naszą firmę metoda natrysku piany poliuretanowej jest bezkonkurencyjną metodą izolacji stosowaną w budownictwie na całym świecie. Również w naszym kraju coraz więcej inwestorów dostrzega bezdyskusyjną przewagę izolacji natryskowych nad tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi. Piana PUR przede wszystkim:
- posiada kilkunastokrotnie wyższy opór cieplny niż: styropian, wełna mineralna, korek, płyta pilśniowa, drewno, gazobeton czy cegła
- nie nasiąka i nie jest higroskopijna tak jak wełna mineralna
- z upływem czasu nie obwiesza się
- nie utlenia się w podwyższonej temperaturze i nie jest łatwopalna jak styropian
- nie posiada narażonych na przeciekanie szczelin na łączeniach
- umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczeń, dając efekt „oddychania” przegrody
- jej parametry fizyczne nie ulegają zmianie, docieplenie pianką poliuretanową jest trwałe w czasie
- ocieplenie pianką poliuretanową spełnia wymagania standardu budownictwa energooszczędnego i pasywnego
- charakteryzuje się niskimi wartościami współczynnika przewodzenia ciepła,
- zmniejsza sezonowe zapotrzebowanie poboru energii na ogrzewanie budynku,
- można stosować ja na wszystkie suche i oczyszczone podłoża, np. papę bitumiczną, eternit, beton, drew no, blachę
- pianka poliuretanowa posiada podwyższoną odporność na działanie wielu czynników chemicznych i biologicznych
- jest odporna na agresywne środowisko chemiczne (odporna na kwasy, zasady, spaliny przemysłowe, oleje mineralne, benzynę, olej napędowy, rozpuszczalniki)
- jest obojętna chemicznie, nietoksyczna, nie wydziela ostrego zapachu w czasie natrysku i jest bezwonna w czasie użytkowania budynku, nie zawiera formaldehydów, dwutlenku węgla i innych niebezpiecznych gazów
- pianka poliuretanowa jest ekologiczna – może mieć bezpośredni kontakt z żywnością, doskonale nadaje się zatem do ociepleń budynków inwentarskich, ociepleń kurników czy też budowania chłodni
- nie wywołuje reakcji alergicznych u ludzi i zwierząt (ocieplenia kurników, ocieplenia obór)